preloader
Uygulama

Kompozit Dolgu

Ön bölge dişlerimizde boşluklar, kırık, genel bir gülüş tasarımı elde etmek istiyor ve bunu dişlerimize her hangi bir kesme işlemi yapmadan uygulamak istiyorsak o zaman estetik kompozit dolgular devreye giriyor. Günümüzde artık estetik kompozit dolguların başarısı oldukça artmış durumda. Renk skalaların genişliği, doğal dişe yakın bir ışık geçirgenliğine sahip olmaları, dayanıklı olmaları ve dişi koruyucu bir yaklaşımla uygulama sağlaması tercih sebeplerinden.

Memnun olunmadığı takdirde kolaylıkla sökülebilir olmaları da avantajlarındandır. Tek bir seansta gülüşünüze kavuşmayı mümkün kılan uygulamalardır.

​Bazı dezavantajlarından da bahsetmek gerek. Kompozit dolgular kullanım ömrü olan materyallerdir. Optimum kullanım süreleri 3 yıl olmakla birlikte, kullanan kişinin ağız bakım alışkanlıklarına göre ömrü 5 yıla kadar uzayabilmektedir. Bu süre sonrasında yenilenmeleri gerekir.

1 yıl aralıklarla cilalarının tekrarlanması gerekebilmektedir. Kompozit dolgular zaman içerisinde yediğimiz ve içtiğimiz gıdalarla, sigara kullanımıyla renkleşebilmektedir. Çok ciddi baskı ve çiğneme kuvvetlerine karşı porselenler kadar dayanıklı değillerdir ve kırılabilmektedirler. Fakat tamirleri mümkündür.