preloader

Gülüş Tasarımı

Laminate veneer porselenleri Yaprak Porselen’ler olarak da duymuş olabilirsiniz, aynı tedaviden bahsediyoruz. 🙂

Dişlerinde kalıtsal olarak renk bozukluğu olanlar, dişlerinde bir miktar çapraşıklık olan ve ortodontik tedavi ile uzun yıllar boyunca tel takmak istemeyip dişlerinde düzgün bir ahenkte uyumluluk arayanlar, dişlerinde boyutsal farklılıklar olanlar, dişlerinde ayrıklıklar olanlar, dişlerinde yüksek miktarda aşınmalar ve hassasiyetler olan hastalar vb. kişiler yaprak porselen tedavisine başvurabilirler. Hekim yaptığı klinik kontroller sonrası uygun bir lamına veneer hastası olup olmadığınız konusunda sizleri bilgilendirecektir.

Lamina veneer’ler yapılmadan evvel, sonucunda nasıl bir estetik görünüm oluşacağına dair fikir edinebilmeniz için dişler üzerinde mock-up çalışması yapılır. Böylelikle lamina uygulamasının beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağına dair fikriniz tedaviniz başlamadan evvel oluşmuş olur. Karar verildikten sonra dişlerde yüzey hazırlıklarına başlanır ve genellikle dişten 0.5mm kalınlığında bir aşındırma yapılarak yaprak porselen için oturacağı bir yüzey, alan oluşturulur. Bu miktar vakaya ve dişe göre değişiklik gösterebilir. Ardından dişlerinizden alınan ölçü ve doğal renk seçimi ile porselenleriniz yapılması üzere seramist’e gönderilir. Porselenler geldikten sonra prova edilir ve beğendiğiniz takdirde daimi olarak yapıştırmaları yapılır. Böylelikle gülüş tasarımınız ağzınıza aktarılmış olur.

Lamina veneer uygulaması yapılırken bazı yardımcı tedaviler uygulanabilir. Örneğin dişinizde yüksek miktardaki bir çapraşıklık varsa, porselenlerin yapımından önce kısa süreli bir ortodonti tedavi ile çok daha minimal invaziv bir yaklaşımla, daha optimum sonuçlar elde edilebilir. Veya porselenleriniz hazırlanmadan önce yapılacak küçük bir diş eti seviyelemesi işlemi, çok daha estetik bir görünüm kazandırabilir. Bu gibi durumları hekiminizde detaylıca değerlendirmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Lamina veneer sonrası istediğim her şeyi yiyebilir miyim?

Evet. Lamina’lar doğal dişe oldukça yakın bir dayanıklılığa sahip materyallerdir. Elma ısırabilir, havuç koparabilir, laminalarınızı korkmadan kullanabilirsiniz. Ancak elbette ki, daha sert olabilecek kabuklu yemişlerin kabuğunu kırmak vb. Daha agresif durumlarda laminalarınıza karşı daha korumacı olmanızı tavsiye ederiz.

Lamina’larım renklenir mi?

Hayır. Lamina veneer’leriniz yapılırken olmasını istediğiniz renk hekiminizle birlikte seçilir. Lamina’lar oldukça ince 0.7-0.9 mm kalınlığında materyaller oldukları için altlarından dişlerinizin doğal rengini yansıttıkları için aslında bu kadar estetik sonuçlar elde etmemizi sağlarlar. Ve porselen yüzey asla renklenmez, ilk günkü rengini devamlı olarak korur.

Lamina’larımı ne kadar süre kullanırım?

Bu da kişinin alışkanlıkları ile doğrudan alakalı bir konudur. Fakat yine de ortalama 10 yıl kadar ve daha uzun bir ömre sahip uzun ömürlü restorasyonlardır. Burada en kritik konu, kişinin ağız ve diş sağlığı konusunda hijyen alışkanlıklarını doğru olarak sürdürüp sürdürmediğidir.